NYHET. Den person med framträdande roll inom AFA Göteborg som misstänkts för inblandning i flera attacker kan i nuläget inte bindas tillräckligt för ett åtal, enligt polisen.

Polisutredningen mot den nyckelperson inom AFA Göteborg, sjuksköterskan Tor Alsén (850519-7833), som varit misstänkt för inblandning i flera attacker har lagts ner på grund av bristfälliga bevis. Detta kunde Christian Petersson (AfS), som utsatts för flera AFA-attentat, meddela i slutet av september.
Avmaskerat har fått ta del av det utredningsmaterial polisen samlat in under nästan ett års tid men vill först skriva en kortare sammanfattning om vad som skett. Vi rekommenderar dock dig som ny läsare att faktiskt läsa den första artikeln för att få en bättre förståelse om situationen.
Attackerna mot Christian och hans familj

Det hela började i september förra året då Christian Petersson, framträdande politiker inom Alternativ för Sverige (AfS), och hans ensamstående moder utsattes för upprepade attacker från AFA. Christian själv fick mottaga hot genom klotter på sin bostad och hans moders bil saboterades vid flera tillfällen.
Det hela fick dock ett abrupt slut när de knivbeväpnade AFA-medlemmarna ertappades och flydde i panik. Händelseförloppet fångades på film och blev snabbt viralt med över 60 000 visningar.
De vänsterextremister som Christian jagade iväg hoppade då in i en flyktbil med registreringsnummer XDT 549, en silverfärgad Volkswagen som tillhör Tor Alsén, sjuksköterska på Sahlgrenska universitetssjukhus.
Denna till synes helt okända person kom nu att utredas av både polis, Exakt24 samt Avmaskerat och det skulle snabbt visa sig att Alsén är en av de mer tongivande personerna inom Västsveriges våldsbejakande och vänsterextrema miljö.
Efter att en polisanmälan upprättats så kom Alsén att misstänkas och utredas för skadegörelse men också folkbokföringsbrott. Det skulle visa sig att Alsén vid flera tillfällen falskeligen skrivit sig på adresser, detta för att inte själv bli utsatt för det han utsätter andra för. När hans adress avslöjades dröjde det inte länge förrän han skenskrev sig på en annan adress och till slut skaffade han och hans iranska flickvän skyddade personuppgifter, på så sätt kan han flytta till sin riktiga adress utan att det blir offentligt för allmänheten.
***
Men nu, nästan exakt ett år senare, har alltså misstankarna mot Tor Alsén lagts ner och han kan gå fri. Christian skriver om det dystra beskedet på sina sociala medier.

Avmaskerat kommer nu gå igenom polisens utredningsmaterial och presentera intressant fakta och andra fynd. Men åter igen rekommenderar vi er som missat händelserna beskrivna ovan att läsa vår första artikel om ämnet.
Insatsstyrkan stormar Tor Alséns hemliga adress
Den första mars förra året skickar en gruppchef på polisen i Storgöteborg, ut en order om att utföra husrannsakan på två adresser. Den ena adressen är den Alsén är skriven på, vilket är hemma hos den vänsterextrema och brottsdömda mellanstadieläraren Axel Rosengren. Den andra adressen är den som Alsén egentligen bor på, men den adressen har censurerats i polisens utredningsmaterial.
Alsén har, som vi ovan nämnt, falskeligen skenskrivit sig på olika adresser. Detta för att undvika att drabbas av negativa konsekvenser för de attacker han koordinerat och själv varit delaktig i.
När Christian natten den 26 november jagade iväg vänsterextremisterna, som hoppade in i Alséns bil, så var AFA-ledaren falskeligen skriven på adressen Egypten 172 I Hällingsjö, sydost om Göteborg.

Då journalister från Exakt24 både besökte adressen och via samtal ställde fastighetsägarna mot väggen – så var Tor tvungen att skriva sig någon annanstans. Nästa adress var Sommarvädersgatan 34, Axel Rosengrens hemadress. Rosengren och Alsén har tillsammans grundat den AFA-kopplade podcasten Komintern. I den diskuterar de hur man utför terrordåd, glorifierar polishat och i ett avsnitt uppger Alsén att han skulle vilja mörda sina kollegor på Sahlgrenska universitetssjukhus genom att spränga dem och hela avdelningen i luften.
***
När journalister från Exakt24 sökte upp Rosengren utanför hans hem så slutade det hela med att den polishatande, så kallade revolutionären, själv ringde polisen och ville anmäla journalisterna. Även denna video blev en viral succé.
Efter detta dröjde det inte länge förrän Alsén skaffar skyddade personuppgifter och flyr till en annan adress – en adress som idag är hemlig och i polisens utredningsmaterial censurerad.
Det skulle ta polisen nästan exakt tolv dagar innan de kunde genomföra sin husrannsakan. Problemet var att ta reda på var Alsén egentligen uppehöll sig. Med hjälp av polisens inre och yttre spaningsarbete så kunde de dock snart få fram den adress som Alsén egentligen bor på.
Klockan nio på morgonen den 12 mars 2020 slår insatsstyrkan till. På den hemliga adressen finner de Alsén sovandes i ett av rummen. Insatsstyrkans operatörer säkrar Alsén innan de placerar honom i en polisbil som kör honom till polisstationen.
Bilder tagna på Tor Alséns hemliga lägenhet.
Pornografi och syndikalistiskt medlemskap
Under tiden Alsén förs till polisstationen så genomsöktes hans lägenhet, källarförråd och fordon. Flera datorer, telefoner och minneskort beslagtogs och granskades. Bland materialet i källarförrådet finner polisen stora mängder sprejburkar samt en tidning från Syndikalisten, som var adresserad till Egypten 172, alltså Tors första hemliga adress.
Bland det elektroniska materialet kan man i polisens utredningsmaterial läsa att de funnit stora mängder tecknat pornografiskt material.
Undertecknad har öppnat och tittat igenom de filer som följde ärendet. Punkt 4-5 innehöll ett stort material och tog tid att gå igenom. Det var chattar, bilder och meddelanden av privat natur. Mest träningsbilder, tatueringsbilder och en del med tecknat pornografiskt innehåll.
Samtidigt som Alsén fick sitt hem och fordon genomsökt så får den brottsdömda mellanstadieläraren Axel Rosengren sin lägenhet genomsökt. Hemma hos Rosengren hittar polisen ännu mer sprejburkar. Totalt beslagtar polisen två datorer, två mobiltelefoner, 4 USB-minnen och 12 stycken sprejburkar.
AFA Göteborg, Tor Alsén och podcasten Komintern
En mycket stark koppling kan dras mellan Tor Alsén, hans ledande roll inom AFA Göteborg och polisens beslag av datorer. Nedan följer en lista med avgörande datum för hur polisens beslag påverkat den vänsterextrema miljön i Göteborg.
- 4 mars 2020 gör AFA Göteborgs gamla Twitterkonto reklam för Marja Forssmans vänsterextrema fångjälpsorganisation. Detta inlägg skulle bli det sista.
- 12 mars 2020 genomför polisen sin husrannsakan och beslagtar Tors datorer. Det är också nu som podcasten Komintern beklagar sig över att polisen tagit två av deras inspelade avsnitt.
- 2 juni 2021 Nästan ett och ett halvt år senare skapar AFA Göteborg en ny Twitter. Här skriver de också att de ”återigen finns på twitter”, vilket avslöjar att deras gamla konto inte är åtkomligt längre.
- 5 september 2021 meddelar Komintern att de kommer få tillbaka sina beslagtagna avsnitt (Tor får tillbaka sina datorer).
- 14 september 2021 skapar AFA Göteborg en ny PGP-nyckel vilket används för krypterad kommunikation.
- 26 september 2021, Komintern spelar upp sitt första beslagtagna avsnitt.
Daktning och förhör

Efter att Tor Alsén förts till personintaget på polisstationen i Göteborg så var det dags för förhör. Tor svarar precis som de flesta inbitna vänsterextremister med ”ingen kommentar” på samtliga frågor. Förhörsledaren nämner också här misstanken om folkbokföringsbrott:
Tor du delges också misstanke om folkbokföringsbrott genom att du kan misstänkas bo på (censurerad) där du inte är folkbokförd. Hur ställer du dig till den misstanken?
– Jag vill inte kommentera det heller.
Förutom förhör genomgår Tor en så kallad daktning, där polisen samlar in hans saliv för med hjälp av det plocka fram hans DNA. Detta körs sedan i flera databaser för att se om Tors DNA funnits i andra polisutredningar och brottsfall.
Förundersökningen läggs ner
Trots husrannsakan, DNA-tester, fingeravtryck och material från övervakningskameror så är det inte tillräckligt för polisen att åtala Alsén. Den 17 september meddelar polisen Christian Petersson att utredningen lagts ner. I polisens motiveringstext till varför utredning läggs ner står det:
Det går inte att bevisa vem eller vilka som begått gärningen. Övervakningsfilmen är inte av tillräckligt bra kvalitet för att man ska kunna se gärningspersonernas ansikten och det går därmed inte att identifiera dem utifrån filmen.
Men vi kan också läsa:
Skulle något nytt framkomma kan ärendet komma att återupptas.
Det sista meningen är av extra vikt då det innebär att det fortfarande finns en chans att skipa rättvisa för Christian och hans familj.
Vet du mer?
Har du information om Tor Alsén, AFA Göteborg eller annat du tror vi kan ha nytta av? Tveka inte att höra av dig till oss via vårt krypterade kontaktformulär eller direkt på [email protected]. All information är av intresse och vi skyddar alltid våra källor.