FÖRDJUPNING. Umeå kommun struntade i tips om vänsterextremister och fortsatte betala ut kommunala bidrag till Kulturhuset Klossen.

I vår första artikel summerade vi Bokkafé Angbetts tidslinje från 2017 fram tills idag. Verksamheten har under sina fem år i skattefinansierade lokaler fått tillåtelse att anordna två bokmässor, bjudit in anarkister från USA, bjudit in den flerfaldigt våldsdömda AFA-aktivisten Leodan Rodriguez, genomfört studiecirklar och filmkvällar där många ämnen glorifierat våld mot polisen och meningsmotståndare.
I den andra artikeln granskade vi Kulturhuset Klossen och Studiefrämjandet Västerbottens sociala medier och deras interaktioner med bokcaféet. Klossen hade vid flera tillfällen marknadsfört Angbett och uppmanat sina följare att komma till deras vänsterextrema bokmässa 2018 samt 2019. Klossens personal hade även vid dessa bokmässor bistått Angbett på Facebook med att besvara frågor från tilltänka besökare. Samtidigt gav Studiefrämjandet Västerbotten stöd för detta genom att ”gilla” Klossens inlägg där de marknadsförde bokcaféet.
Året 2021 utsågs Bokkafé Angbett till Klossens, och därmed Umeås kulturhus, officiella bibliotek. De som vill besöka kulturhusets bibliotek måste numera beblanda sig med organiserade vänsterextremister och kommer även komma i kontakt med våldsbejakande litteratur. I biblioteket kan man även få, eller köpa, klistermärken från AFA och annan propagandan med våldsamma budskap. Angbett har försökt dölja detta sedan de fick sin lokal i Klossen men tar mer än gärna fram denna sorts propaganda när de är inbjudna till andra evenemang.
I en av de nyare bilderna som Angbett publicerat på sin Facebook visar de hur biblioteket ser ut idag. På bordet i rummet syns Good Night White Pride-klistermärken som porträtterar en stående man som sparkar mot huvudet på en som ligger ned. Denna klisterlapp används ofta av vänsterextremister och har som syfte att normalisera det grova våld de utsätter sina meningsmotståndare för.
I samma bild, bredvid bordet, finns skriften Den svenska socialdemokratins diskreta charm från Södra Klubben. Denna relativt nytryckta skrift manar läsaren att med våld attackera staten och inte enbart politiskt meningsmotståndare.
Propagandan som delas ut från bokcaféet sätts sedan upp vid ingångarna till kulturhuset och runt omkring i Umeå kommun.
Umeå kommun struntade i viktiga tips
Det som påbörjade Avmaskerats granskning av Bokkafé Angbett och Kulturhuset Klossen var ett tips vi mottog sommaren 2022, ett tips som vi fått lov att återpublicera nedan.
En frilansande journalist som från början granskade andra missförhållanden i Västerbotten upptäckte Bokkafé Angbett och förstod mycket snabbt att både statsbidraget och de kommunala bidragen som Klossen mottagit gynnar antidemokratiska krafter, i detta fall vänsterextremister. Journalisten sammanställde flera dokument (som vi byggde våra artiklar på) och skickade till Seth Åberg, kontaktperson på Umeå kommuns brottsförebyggande råd med fokus på våldsbejakande extremism.
Skärmdumparna nedan visar konversationen.
Efter att Åberg mottagit tipsen samt flera bifogade dokument ville han träffa journalisten för att diskutera detta. Något möte blev dock aldrig av och Åberg struntade därför att gå vidare i ärendet.
Sedan juni 2022 har alltså den person som är ytterst ansvarig för att motarbeta våldsbejakande extremism i Umeå kommun haft vetskap om det som pågår innanför dörrarna på Kulturhuset Klossen.
Det går bra att kontakta Seth Åberg på nedanstående uppgifter för att informera honom om situationen samt fråga vad han ska göra åt det.
Seth Åberg
Samordnare mot våldsbejakande extremism, Umeå kommun.
Tel: 090-16 11 96
Mail: [email protected]
***
Det är med denna sista artikel i vår serie som vi lämnar över detta till de förtroendevalda politikerna i Umeå, till den skattefinansierade personalen på Klossen och till Folkbildningsrådet som är den organisation som ska se till att bidragsmottagarna av statens stadsbidrag inte får främja antidemokratiska ändamål – något Umeå kommun tillåtit ske i över fem års tid.
Gillar du vårt arbete?
Avmaskerat är ett ideellt journalistiskt projekt där vi granskar den våldsbejakande vänsterextrema rörelsen i Sverige, dåtid som nutid. Detta arbete är ideellt men det finns kostnader som behöver täckas. Vet du om att du kan bidra med en donation så läs gärna vår guide om hur man donerar med Bitcoins. Annars får du mer än gärna dela våra artiklar på Twitter, diskussionsforum och sociala medier.